شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی

سرانه خاموشی مشترکان یک هفتم متوسط کشور است

سرانه خاموشی مشترکان یک هفتم متوسط کشور است

 

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با اشاره به اینکه مشترکان اداری ملزم به استفاده از20 درصد انرژی مصرفی خود به صورت خورشیدی هستند گفت: ۲۹۲ نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب در حال بهره برداری در استان است.

به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع نیری برق خراسان جنوبی،  مهندس مهدی دادگر در نشست خبری مدیران صنعت آب و برق استان که به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب وبرق برگزار شد، اظهار کرد: از یکم تا هفتم تیرماه به نام هفته صرفه جویی در آب و برق و مدیریت این دو مهم نامگذاری شده است که در این راستا باید با همکاری مردم تابستان را بدون مشکل سپری کنیم.

وی از وجود 331 کیلومتر مرز مشترک با افغانستان خبر داد و گفت: شرکت توزیع برق استان 381 کیلومتر طول شبکه حاشیه مرز دارد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی همچنین از وجود ۴۴ پاسگاه مرزی و ۸۳ برجک برق دار در استان خبر داد و افزود: وضعیت تولید برق استان در سه نیروگاه شهید کاوه قاین، نیروگاه‌های خورشیدی و نیروگاه گازی قاین صورت می پذیرد .

بیش از ۳۷۹ هزار نفر مشترک برق در خراسان جنوبی هستند

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳۷۹ هزار و ۱۶۳ مشترک برق در استان هستند، بیان کرد: از مجموع این مشترکان ۲۲۸ هزار و ۸۶۴ مشترک معادل ۶۰ درصد مشترکین شهری و تعداد ۱۵۰ هزار و ۲۹۹ مشترک معادل 40 درصد مشترکین روستایی هستند.

 وی بیان کرد: همچنین طول خطوط فشار متوسط هوایی و زمینی شرکت برق استان ۱۲ هزار و ۷۳۳ کیلومتر،تعداد پست های توزیع 90648 و طول خطوط فشار ضعیف هوایی و زمینی ۵ هزار و ۷۸۱ کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی تلفات شبکه توزیع را ۶.۹۶ درصد بیان و تصریح کرد: ۲۹.۳ درصد برق استان در بخش کشاورزی، ۲۷.۹ درصد در بخش خانگی، ۲۰.۵ درصد صنعتی، ۱۰.۵ درصد عمومی، ۶ درصد روشنایی معابر و ۵.۹ درصد در بخش تجاری مصرف و ۵۰ درصد مصرف برق استان نیز در بخش مولد اتفاق می‌افتد.

سرانه انرژی توزیع نشده در استان ۰.۱۹ دقیقه در روز به ازای هر مشترک است

دادگر سرانه انرژی توزیع نشده به ازای هر مشترک در استان را یک هفتم متوسط کشور دانست و افزود: سرانه انرژی توزیع نشده در استان ۰.27 دقیقه در روز به ازای هر مشترک  و معادل 99 دقیقه در سال است.

وی با بیان اینکه مشترکان اداری باید معادل 20 درصد برق مصرفی خود را  از انرژی خورشیدی تامین کنند، افزود: 23 مورداز ادارات  با مجموع ظرفیت 228 کیلووات تاکنون این الزام را عملیاتی کرده اند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر ۲۹۲ نیروگاه خورشیدی با ۲ هزار و ۹۷۶ کیلووات در استان در حال بهره برداری است و ۳ نیروگاه خورشیدی نیز با ظرفیت ۱۸ مگاوات در سطح استان به بهره برداری تجاری رسیده است.

دادگر با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۱ گروه خط گرم فرمان از راه دور و ۵ خط گرم فرمان از راه نزدیک در سطح استان وجود دارد، گفت: در مجموع 36 پروانه با ظرفیت 260 مگاوات توسط ساتبا برای احداث نیروگاه صادر شده است‌

وی استفاده از سامانه آنلاین اعلام زلزله، شناسایی محدوده تحت تاثیر زلزله در Gis، توسعه سیستم اتوماسیون، تجهیز و ارتقای مرکز دیسپاچینگ شرکت، راه اندازی مرکز فوریت‌های برق متمرکز، نصب سیستم موقغیت یاب خودروها، اجرای طرح نظام آراستگی محیط کار و قرائت از راه دور کنتورهای فهام در سیستم جامع مشترکین را نیز از جمله اقدامات شاخص شرکت برق در سطح استان اعلام کرد‌.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی احداث نیروگاه بادی در سربیشه، احداث نیروگاه زغال سنگ طبس، احداث ۷۵۰۰ نیروگاه ۵ کیلوواتی، برق رسانی به واحدهای مسکن محرومان و توسعه و تجهیز شبکه‌های برق به ویژه در شبکه‌های روستایی نیز از جمله برنامه‌های پیش‌رو در شرکت برق استان است.

منصوریان معاون دیسپاچینگ شرکت توزیع برق خراسان جنوبی نیز با بیان اینکه هزینه تولید برق خیلی بالا است، گفت: هزینه احداث یک نیروگاه هزار مگاواتی معادل هزینه احداث ۱۰۰ بیمارستان مجهز است یا ۱۰۰۰ مدرسه خوب است.

وی ادامه داد: در فصل تابستان به دلیل افزایش دما اگر مردم صرفه جویی نکنند مشکلاتی ایجاد خواهد شد که باید به شدت رعایت شود‌.

 وی ساعت ۱۲ تا ۱۶ را اوج مصرف برق در استان دانست و خاطرنشان کرد: امسال مصرف برق در ساعات پیک در سطح کشور به ۵۸ هزار مگاوات خواهد رسید که ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند که در این راستا از مردم در خواست داریم ساعات مصرف لوازم خود را تغییر دهند.

 

آدرس صفحه :