بیرجند
ملاقات مردمی با مدیر عامل دوشنبه هر هفته ساعت 8 الی 12
صفحه اول       توصیه های ایمنی برای مشترکین برق

 

توصیه های ایمنی برای مشتركین برق: 

· دقت كنید كه هیچ وقت با دست خیس و پای برهنه به لوازم برقی دست نزند . همانطور كه بیان شد با خیس شدن بدن از مقاومت الكتریكی آن كاسته شده و لذا عبور جریان الكتریكی از بدن شدیدتر و موثرتر می شود زیرا جریان برق همیشه سعی دارد از نزدیكترین و راحت ترین راه به زمین انتقال یابد . 

· هنگام تعویض لامپ ، كلید ، پریز یا تعمیر هر وسیله یا هر دستگاه برقی دیگر سعی شود كه برق از طریق كنتور (فیوز) قطع شده باشد . در همین راستا بایستی دقت شود كه در هنگام سیم كشی ، سیم فاز به در مدار كلید برق قرار گرفته باشد در این صورت با خاموش كردن جریان از طریق كلید جریان فاز قطع خواهد شد . در غیر اینصورت هرچند كه با بستن كلید برق و قطع شدن جریان نور امكان روشن شدن لامپ وجود نخواهد داشت ولی تماس سیم فاز با بدن انسان و تكمیل مدار مثلاً از طریق زمینی كه فرد روی آن ایستاده و یا قرارگیری دست برروی دستگاه یا دیوار می تواند منجر به عبور جریان از بدن و برق گرفتگی شود . 

· به طور كلی استفاده از لوازم برقی معمولی در محیط های با درجه رطوبت بالا نظیر حمام توصیه نمی شود و بایستی سعی شود حتی المكان هیچگونه انشعاب برق در این نوع محیط ها وجود نداشته و روشنایی آن از خارج تامین شود . در صورت نیاز اتصال سیمها به لامپ باید طوری طراحی شود كه رطوبت در آن موثر ننماید . بخاطر داشته باشید كه تحت هیچ شرایطی از بخاریها یا اجاقهای برقی معمولی در محیط های مرطوب  استفاده نشود . 

· در هنگام روشن بودن لامپ یا هر دستگاه برقی دیگر از تعویض و تعمیر آنها خودداری نمایید . 

· هیچگاه سیم برقدار را از زیر فرش یا موكت عبور ندهید زیرا ممكن است در اثر عبور و مرور مداوم افراد از روی آن سیم صدمه دیده و حالت عایقی خود را از دست بدهد . همچنین در صورتیكه اندازه مقطع سیم با نوع مصرف كننده ای كه با آن وصل است متناسب نباشد سیم گرم شده و در نتیجه به مرور زمان با كاسته شدن از خاصیت هدایتی آن شدت گرم شدن آن بیشتر می گردد تا جائیكه سیم شروع به ذوب شدن و ایجاد جرقه می نماید . از آنجائی كه در اغلب موارد كف پوشها ، فرشها ، موكتها و این قبیل زیراندازها از مواد قابل اشتعالی نظیر نخ ، پلاستیك ، پشم و الیاف مصنوعی تهیه شده اند آتش گرفته و در نهایت ایجاد حریق می نماید . 

· هنگام تمیز نمودن دیوارها و لوازم برقی مواظب باشید كلیدها و پریزها خیس نشوند زیرا آب هادی بسیار خوبی بوده و در صورتیكه وارد كلیدها و پریزها شود خطر جانی و مالی به همراه خواهد داشت . در این گونه مواقع قبل از شروع كار كلید اصلی را از كنتور قطع و پس از اتمام كار و خشك شدن پریزها و كلیدها فیوز را وصل نمایید . 

· هنگام سوراخكاری دیوارها بمنظور نصب ساعتهای دیواری ، تابلوها یا هر مورد دیگر دقت شود به مسیر سیم كشی برق صدمه وارد نشود . 

· اگر پریزهای برق در ارتفاع پایینی از دیوارها قرار دارد (كمتر از 110 تا 120 سانتیمتر) لازم است آنها بوسیله درپوشهایی ایمنی كه به همین منظور ساخته شده است مسدود گردند . 

· در صورتیكه در اطراف ساختمان شبكه برق عبور نموده است هنگام تعویض یا دستكاری آتش تلویزیون در پشت بام یا بالكن مواظب خطوط برق باشید . زیرا همانگونه كه قبلاً بیان شد حوزه القایی حاصل از این نوع شبكه ها قبل از آنكه با آن برخورد شده با ایجاد قوس الكتریكی منجر به برق گرفتگی و سوختگیهای شدد خواهد شد . 

· سیمهای وسایل برقی به ویژه انواع قابل حمل و نقل از قبیل اتو ، پلوپز ، رادیو و نظایر آن را هرچند وقت یكبار بازرسی كرده و در صورت مشاهده هرگونه خرابی یا فرسودگی تعویض نمایید . 

· بارها مشاهده می شود كه والدین به منظور صرفه جوئی به جای باطری اینگونه اسباب بازیها از آدابتور استفاده نموده و بدین ترتیب كودك خود را در معرض خطر برق گرفتگی قرار می دهند . 

· پریزهای برق و تلفن را با انتخاب نوع مخصوص از یكدیگر مشخص گردد تا دو شاخه وسایل برقی و تلفن به اشتباه درون پریزها قرار نگرفته و باعث صدمه دیدن وسایل یاد شده نشود 

· برای قطع مدار در موقع اتصالی سیمهای برق در منزل و خرابی دستگاههای برقی از فیوز اتوماتیك و یا مینیاتوری با آمپراژ مناسب با میزان مصرف استفاده شود بهتر است برای وسایلی مانند كولر ، ماشین لباسشویی و ظرفشویی ، بخچال بزرگ ویترینی و آب گرمكن های برقی كه به جریانی بیش از 6 آمپر نیاز دارند از فیوزهای مجزا استفاده شود تا در موقع بروز اتصالات در اینگونه وسایل جریان برق كل منزل قطع نشده و از وارد شدن آسیب به وسایل دیگر جلوگیری شود .  

پیشگیری از حوادث برقی برای مصرف کنندگان  و افراد  عادی در جامعه:

برای افراد عادی به لحاظ اجتماعی بودن آنها می توان برنامه های زیر را اجرا نمود:

1) تشویق مردم جهت استفاده از وسایل برقی استاندارد

2) اجبار کردن مالکان ساختمان (ندادن پایان کار ساختمان) و در صورت عدم امکان آن ، تشویق عموم مردم جهت تجهیز نمودن شبکه برق شاختمان ها به سیسیتم اتصال زمین (شکل های 1-21 و 1-22)


3) تعمیر و بازسازی شبکه های قدیمی و فرسوده از عوامل وقوع حادثه می باشد. تعمیر و بازسازی اینگونه شبکه ها با رعایت استاندارد های ایمنی و توجه به بافت اقلیمی و فرهنگی جامعه  از عوامل مهم پیشگیری در حوادث برقی خواهد بود.

4) استفاده از سیم اتصال زمینی (ارت)بهینه و استاندارد کردن وسایل و تجهیزات این سیستم برای تیم های عملیاتی

5) در اختیار قراردادن ابزارهای مناسب و استفاده افراد از وسایل و تجهیزات حفاظتی (گروهی و انفرادی)

6) ایجاد امنیت شغلی و اهمیت دادن به مشکلات  زندگی ، روحی و روانی پرسنل از عوامل مهم در کاهش  آمار تلفات می باشد که مدیریت می تواند با تدابیر و اعمال اصول روانشناسی آن را مورد توجه قرار دهد.

7) دعوت از کارشناسان و صاحب نظران، همکاری با مسئولین ایمنی شرکت، وزارت کار و بازرسان کار در خصوص تهیه و تدوین آیین نامه های حفاظت و ایمنی برق و زمینه های دیگر موثر خواهند بود.

8) نظارت و کنترل در جهت استفاده از وسایل و لواززم ایمنی و اجرای مقررات مرتبط به آن


       توصیه های ایمنی به منظور ارتقاء سطح فرهنگ ایمنی عمومی  مردمی 

· با توجه حضور کودکان و نوجوانان در پارک ها توجه به این موضوع حائز اهمیت است که روشنایی میادین ، پاركها ، معابر ، بلوارها و نظایر آن اغلب از طریق پایه  فلزی تامین می شود و در این پایه ها دریچه هایی برای رفع عیوب و نصب فیوز تعبیه گردیده است كه گاهی اوقات این دریچه ها باز می باشند  و كنجكاوی اطفال و كودكان خردسال كه  به بازی و تفریح سرگرم می باشند می تواند به حوادث ناگواری منتهی شود ، لذا لازم است كه كلیه خانواده ها علاوه بر مواظبت از فرزندان خود و ارائه آموزشهای لازم به آنها ، توصیه های لازم  مبنی بر عدم دستكاری اینگونه دریچه ها  را تاکید نمایند و در صورت مشاهده هر گونه موارد ناایمن  ، مراتب را به مسئولین شهرداری اطلاع دهند. 

· در صورت هر گونه ساخت و ساز در شهر و یا روستا می بایست استعلام لازم از مدیریت های توزیع برق شهرستان صورت گیرد تا فاصله حریم شبکه و تاسیسات موجود با ملک اعلام گردد تا از خطرات احتمالی برق گرفتگی پیشگیری گردد. 

· بالا رفتن از تیرهای برق همواره خطرناك می باشد و خطرات جبران نا پذیر جانی برای کودکان ونوجوانان به دنبال داشته است لذا این موضوع همیشه به کودکان کنجکاو و باز گوش یاد آوری گردد .

· نصب هر گونه تابلوهای معرف شغل یا تبلیغات  و ... روی  پایه های  شبكه علاوه بر خطرات برق گرفتگی ، دخل و تصرف و دخالت در تاسیسات برقی محسوب شده و پیگرد قانونی دارد و  از طرف دیگر تابلوهای نصب شده می تواند برای كاركنان صنعت برق  هنگام كار روی شبكه، ایجاد مزاحمت نماید و حتی ممکن است  حوادثی را بوجود آورد لذا تاکید می گردد از نصب هر گونه تابلو و تبلیغات بر روی پایه های برق جدا خود داری گردد.

· اگر در منزل ویا محل کار  با شخص برق گرفته ای مواجه شدید ابتدا برق را از فیوز کنتور قطع و سپس با جسم عایق (لوله پلاستیکی ویا تكه چوب خشك و...)سیم  یا وسیله برق دار را  از شخص دور  و به سمت محل امنی منتقل فرمائید و باتماس با اورژانس موضوع را اطلاع دهید و  در صورت آشنایی با کمک های اولیه واحیاء ،  خونسردی خود را حفظ كرده و عملیات CPR  و تنفس را  بر روی مصدوم آغاز نمایید .

· استفاده از برق غیر مجاز علاوه بر اینكه فعل حرامی است ،می تواند حوادث جبران ناپذیر جانی را بدنبال داشته باشد  و قابل پیگرد قانونی از مراجع قضایی  نیز می باشد.

· جهت نصب تابلو  در منزل  و هنگام  نصب میخ بر روی دیوار  مسیر عبور سیمهای برق را بررسی نمائید وسپس اقدامات  بعدی صورت گیرد.

· به منظور حفاظت جان کودکان در منزل ،نصب درپوش  برای پریز های برق توصیه می گردد.

·  به منظورحفاری  لوله كشی آب یا گاز ویا بازسازی ساختمان و در صورت  نصب تیر آهن توسط جرثقال لازم است  دقت لازم در خصوص  عبور  کابل های برق  دار زیر زمینی و شبکه برق هوایی صورت  گیرد و در صورت نیاز به جابجایی کنتور برق می بایست سریعا به مدیریت توزیع برق شهرستان مراجعه گردد. 

· در صورت سرویس کولر های آبی در فصل تابستان می بایستی ابتدا از قطع برق کولر از محل کنتور برق اطمینان حاصل نمائید و سپس اقدام به سرویس کولر گردد.

· نصب کلید محافظ جریان برق (RCD) در بعد ازفیوز کنتور درشهرها و روستاها به منظور حفاظت از جان مشترکین برق  الزامی است لذا توصیه می گردد نسبت به نصب این کلید در ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی  اقدام شود.

· متاسفانه  هر ساله تعدادی زیادی از شهروندان  عزیز به دلیل عدم آشنایی با خطرات برق و عدم رعایت نکات ایمنی در داخل منزل  دچار برق گرفتگی و حوادث جبران ناپذیر جانی  می شوند ،به خاطر داشته باشیم هماهنگونه برق خادم خوبی است می تواند قاتل نیز باشد.


تعداد بازدید این صفحه :6069
تاریخ انتشار صفحه : 1397/04/24

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی می باشد
استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است

Power by : RAAKCMS