بیرجند
ملاقات مردمی با مدیر عامل دوشنبه هر هفته ساعت 8 الی 12

افزایش 100 نقطه پایانه کنترل از راه دور جدید در شبکه برق استان تا پایان سال جاری

افزایش 100 نقطه پایانه کنترل از راه دور جدید در شبکه برق استان تا پایان سال جاری

معاون بهره‌برداری و امور دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر 79 پایانه کنترل از راه دور در شبکه برق استان وجود دارد گفت: تا پایان سال جاری 100 نقطه دیگر به این مجموعه اضافه خواهد شد که با نصب تجهیزات لازم تا انتهای سال تحت اتوماسیون و کنترل از راه دور قرار خواهد گرفت.

به گزارش دفتر روابط عمومی، هادی منصوریان صبح امروز در حاشیه جلسه هماهنگی شرکت های توزیع برق منطقه ۳ با اشاره به نصب و راه اندازی اتوماسیون شبکه های توزیع اظهار داشت: کنترل تجهیزات حفاظتی و توانایی فرمان از راه دور آن به منظور کاهش مدت زمان خاموشی‌ها، یکی از اهداف شرکت‌های توزیع است.

وی افزود: در این خصوص شرکت توزیع نیروی برق خراسان‌جنوبی با مشاوره شرکت داده‌پرداز نوین انرژی و راه‌اندازی نرم افزار سات(سیستم اتوماسیون توزیع) در سال 88، سیستم اتوماسیون شبکه‌های توزیع را راه‌اندازی کرد.

معاون بهره‌برداری و امور دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر با ارتقا این نرم‌ افزار و آموزش همکاران، امکان افزایش پست های زمینی و تعداد نقاط تحت کنترل در شرکت وجود دارد.

وی به احداث شبکه فیبر نوری در سطح مرکز استان اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در راستای به کارگیری فن آوری های جدید و افزایش سرعت عمل تجهیزات و امنیت بالاتر شبکه فیبر نوری در چندین فاز طراحی شده و در حال انجام است.

معاون بهره‌برداری و امور دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی به پوشش کامل مخابرات و بی سیم اشاره کرد و یادآور شد: شرکت توزیع خراسان جنوبی با اخذ فرکانس از سازمان ارتباط رادیویی در سال 1383 و عقد قرارداد پیمانکاری نسبت به برقراری کامل پوشش مخابرات و بی سیم در سطح استان اقدام کرده است.

منصوریان با بیان اینکه در حال حاضر پوشش مخابراتی و بی سیم در 11 مرکز شهرستان و همچنین شعبات سطح استان به صورت کامل برقرار است اظهار داشت: همچنین قطع و وصل شبکه به صورت متمرکز از طریق مرکزکنترل راهبری انجام می شود.

وی به سناریوی مانور و بحران اشاره کرد و افزود: کنترل‌ شرایط‌ اضطراری،‌ استفاده‌ از‌ فلوچارت‌های‌ مانور‌ و‌ برقدار‌ کردن مشترکین حساس‌ در زمان بحران و حوادث احتمالی جز‌و اهداف‌ شرکت و شهرستان‌های‌ استان‌ است که‌ با‌ تهیه‌ سناریوی‌ مانور‌و بحران و همچنین‌ تنظیم‌ فلوچارت‌های‌ نحوه‌ برقدار‌ کردن فیدرها‌، در زمانهای بحرانی وصل برق مناطق بی برق به سهولت انجام می شود.

معاون بهره‌برداری و امور دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی همچنین با اشاره به نصب سیستم موقعیت یاب خودروها گفت: سیستم کنترل ناوگان خودرویی برای ردیابی مناسب خودروهای عملیاتی، کنترل به موقع و ایجاد بستر ارتباطی منظم بین مراکز اتفاقات و اکیپ‌های عملیاتی از سال 93 در شرکت برنامه‌ریزی و اجرایی شد که در حال حاضر تمامی خودروهای اتفاقات، عملیات و بالابرهای خط گرم به تعداد 60 دستگاه مجهز به سیستم AVL و GPS شده اند.

منصوریان از راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله در امور دیسپاچینگ خبر داد و بیان کرد: در راستای افزایش آمادگی شرکت در مقابله با حوادث طبیعی همانند زلزله، با توجه به این که اطلاع از محل دقیق خاموشی احتمالی و اعزام اکیپ جهت امداد‌رسانی، در ساعات اولیه حادثه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با توجه به قرار گرفتن خراسان‌جنوبی بر روی دو گسل فعال زلزله، با همکاری مرکززلزله‌نگاری خراسان‌جنوبی وابسته به مرکز ژئوفیزیک زلزله‌نگاری ایران، سامانه هشدار سریع زلزله در امور دیسپاچینگ و فوریت‌های برق جهت راهبری عملیات در زمان زلزله راه‌اندازی شد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به منظور کاهش پرنده‌زدگی در مسیر شبکه های  توزیع برق و همچنین با توجه به حجم کم اعتبارات برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و رفع مشکل شبکه، کاورگذاری با برش لوله‌های آبیاری با عایق ابتکاری طرح و اجرا شد که با کمترین هزینه و بازدهی مناسب همراه است.

منصوریان یادآور شد: یکی از عوامل بروز خاموشی در شبکه، شرایط نامساعد جوی، رعد وبرق و وجود نقاط کوهستانی است، از آنجا که اجرای سیستم زمین و نصب برقگیر با هزینه و اعتبار زیاد همراه است برای کاهش خاموشی‌ها و به حداقل رساندن قطع شبکه در اثر رعد وبرق، نقاط معضل‌دار شناسایی و با استفاده از طرح ابتکاری نصب برقگیر میله‌ای قسمت عمده‌ای از موارد مرتفع شده است

                                                                                                                                                                                                                   
تعداد بازدید : 624
زمان انتشار : 1398/05/15

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


5 + 19 =
   
   

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی می باشد
استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است

Power by : RAAKCMS