بیرجند
ملاقات مردمی با مدیر عامل دوشنبه هر هفته ساعت 10 الی 12

اصلاح الگوی مصرف برق خانگی نیاز به یک کار فرهنگی ، جامع و ملی است

اصلاح الگوی مصرف برق خانگی نیاز به یک کار فرهنگی ، جامع و ملی است

 

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه حدود ۸۵ درصد مشترکین شرکت برق مشترکین خانگی هستند گفت:  میزان مصرف این مشترکین 28 تا 30 درصد است.

مهندس بخشایی در گفت و گو با روابط عمومی اظهار داشت: در حال حاضر بحث مدیریت مصرف، در کشور مبحثی جا افتاده و نهادینه است و بسیاری از اقداماتی که امروزه انجام می شود دارای دستورالعمل، کتابچه، مقررات و آیین نامه اجرایی است.

وی افزود: در این راستا برای اینکه کارها به صورت فنی و علمی انجام شود ، بسیاری از دستورالعمل ها به صورت علمی و مدون تهیه شده است .

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی به مدیریت مصرف برق اشاره کرد و بیان کرد: سابقه بحث مدیریت مصرف برق به سال 87 برمی‌گردد که در آن زمان فرهنگ سازی با ترویج استفاده از لامپ های کم مصرف زیرساخت خوبی در بحث روشنایی انجام شده و تاثیر زیادی در کاهش مصرف برق کشور داشته است.

بخشایی با بیان اینکه با توزیع لامپ‌های کم مصرف در بحث روشنایی فرهنگ سازی خوبی انجام شده است خاطرنشان کرد: باید بررسی شود چه پتانسیل های دیگری وجود دارد که ما باید روی آن کار کنیم ‌و مصرف برق را کاهش دهیم.

وی با اشاره به اینکه شدت مصرف انرژی و متوسط آن در ایران از بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا بیشتر است خاطرنشان کرد: میزان انرژی که ما به ازای هر خانواده و هر صنعت استفاده می کنیم نسبت به بسیاری از کشورهای صنعتی و یا پرجمعیت دنیا بالاتر است.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی یادآور شد: در این راستا لازم است در بحث روشهای مصرف انرژی بازنگری صورت گیرد زیرا ما کشوری هستیم که قسمت عمده ای از انرژی مورد نیاز خود را از سوخت های فسیلی تامین می کنیم، بنابراین ضمن توجه به مسائل زیست محیطی باید برنامه ریزی داشته باشیم که این منابع که سرمایه های کشور است برای آیندگان نیز بماند.

بخشایی اظهار داشت: مدیریت مصرف کم مصرف کردن نیست بلکه درست مصرف کردن است و بدون اینکه از رفاه مردم کم شود آنان می توانند با اعمال درست روش های استفاده ، مصرف خود را اصلاح و تعدیل کنند.

وی افزود: در بسیاری از کشورهای دنیا بحث مدیریت مصرف به بحث های جدیدتری تبدیل شده است و مدیریت مصرف را با روشهای پاسخگویی بار مدیریت می کنند یعنی طرف مقابل و مصرف کننده ، خود را با شرایط نرخ و پاسخگویی بار هماهنگ می کند.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: در این راستا شرکت توانیر بعنوان متولی برق در کشور ، برنامه های جامعی را از سال ۸۷ تدوین و اجرا کرده که به صورت یک دستورالعمل کامل تحت عنوان ضوابط اجرایی برای برنامه های مدیریت مصرف شناخته میشود و بر اساس محاسبات و روشها و تحلیل های فنی و دانشگاهی تهیه شده است .

بخشایی از وجود ۵ تعرفه برق در کشور خبر داد و بیان کرد: این پنج تعرفه شامل تعرفه خانگی ( واحد‌های مسکونی)، تعرفه عمومی(کلیه ادارات، مدارس و دانشگاها ، پادگان ها، مراکز درمانی و جایگاه های عرضه سوخت و پارکها )، تعرفه کشاورزی( چاههای کشاورزی و صنایع کشاورزی )، تعرفه صنعتی ( تولید صنعت و معدن ) و تعرفه سایر مصارف از جمله تعرفه های موجود در کشور است.

وی با بیان اینکه حدود ۸۵ درصد مشترکین ما مشترکین خانگی هستند خاطرنشان کرد: میزان مصرف این مشترکین 28 تا 30 درصد است و بیش از یک چهارم مصرف ما در کشور مربوط به مصارف خانگی است که برای اصلاح الگوی مصرف خانگی نیاز به یک کار فرهنگی جامع و ملی می باشد .

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در کشور ۳۶ میلیون مشترک برق وجود دارد که حدود 30 میلیون آنها مشترک خانگی هستند افزود: فرهنگ سازی در بین این مشترکین کار بسیار بزرگی است.

بخشایی تصریح کرد: در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است و تیزرهای زیادی در بحث مدیریت مصرف از تلویزیون و رسانه پخش شده است تا فرهنگ سازی انجام شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین اقدامات زیادی برای فرهنگ سازی در بین دانش آموزان در سطح استان با اطلاع رسانی از طریق صدا و سیما و مراجعه حضوری به مدارس انجام داده ایم تا فرهنگ بهینه مصرف را در خانوار ها ایجاد کنیم.

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با بیان اینکه البته یکی از روشهای موثر و کوتاه مدت که می تواند در کاهش مصرف مشترکین خانگی موثر باشد افزایش تعرفه برق مصرفی است گفت : نرخ و تعرفه بندی طوری برنامه ریزی شده است که هر مشترکی هرچه قدر بیشتر مصرف کند هزینه بیشتری پرداخت کند و این افزایش به صورت پلکانی خواهد بود و فردی که مصرف بهینه انجام می دهد هزینه کمتری پرداخت می کند و قطعا روش یک نوع مشوق برای مدیریت هزینه خواهد بود.

بخشایی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعرفه بندی به گونه ای است که مشترکین خانگی، هرچه بیشتر مصرف کنند نرخ برق به صورت پلکانی بالا می رود و برعکس با ۱۰ درصد کاهش مصرف هزینه پرداختی ۲۰ درصد کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه پس از هدفمندی یارانه ها تعرفه بندی با روش فوق اصلاح شده است یادآور شد: همچنین در خصوص مشترکین خانگی، الگوی مصرف برای شناسایی مشترکین پر مصرف و کم مصرف و بد مصرف تعریف شده است بدین ترتیب که در ماههای غیر تابستان الگوی مصرف مجاز 200 کیلوات ساعت در ماه می باشد و مازاد بر این میزان مشمول افزایش نرخ و ضرائب خاص خواهد شد .

معاون فروش و خدمات مشترکین شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی تاکید کرد کرد: الگوی مصرف در استان برای ماه های عادی سال ۲۰۰ کیلووات ساعت در ماه و برای ماه های فصل تابستان ۳۰۰ کیلووات ساعت است .  مشترکینی که بیش از این الگو استفاده کنند مشمول نرخ ها و قیمت های جدید می شوند ضمن اینکه دوره قرائت برای مشترکین پر مصرف یک ماهه خواهد بود.
تعداد بازدید : 336
زمان انتشار : 1398/04/01

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


5 + 19 =
   
   

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی می باشد
استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است

Power by : RAAKCMS