بیرجند
ملاقات مردمی با مدیر عامل دوشنبه هر هفته ساعت 8 الی 12

عدم تفهیم کار به افراد گروه باعث بروز حوادث جدی می شود ضرورت آموزش های لازم در بحث ایمنی

عدم تفهیم کار به افراد گروه باعث بروز حوادث جدی می شود ضرورت آموزش های لازم در بحث ایمنی

 

مدیرعامل سابق شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی یکی از نقص های موجود در حوادث به وقوع پیوسته را بحث تفهیم کار عنوان کرد و گفت: عدم تفهیم کار به افراد گروه باعث بروز حوادث جدی می شود.

به گزارش دفتر روابط عمومی ، محمدرضا مزینی صبح دیروز در هجدهمین همایش سالانه ایمنی شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی اظهار داشت: تکرار مسائل برای تقویت ایمنی ضرری ندارد.

وی افزود: برگزاری این جلسات بسیار خوب است زیرا ماهیت این نوع مسائل، از نوع مسائلی و مقوله های معنوی است که اگر تکرار نشود و شعار ندهیم به فراموشی سپرده می شود.

مدیرعامل سابق شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی با بیان اینکه بحث ایمنی از جنس مسائل اخلاقی و عملی است بیان کرد: برگزاری این همایش ها سنت بسیار خوب و پسندیده است که باید تکرار داشته باشد.

مزینی تصریح کرد: در جوامع مختلف مردم با اعتبار و قدرت نفوذ و میزان تأثیرگذاری که دارند بر افراد تاثیر می گذارند بنابراین در بحث صنعت برق بحث قشر تاثیر گذار و یا عوام و خواص وجود دارد و ما به عنوان گروه مرجع و خواص در بحث ایمنی صنعت برق، همیشه مطرح هستیم و انتظاراتی از ما وجود دارد.

وی با بیان اینکه رویکرد افراد خاص و مرجع باید رویکرد قابل‌قبول و تاثیر گذاری باشد خاطرنشان کرد: ما به عنوان گروه های مرجع که در بحث خطرات صنعت برق اطلاعاتی داریم باید به انتظاراتی که مردم از ما دارند توجه کنیم.

مدیرعامل سابق شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی با اشاره به اینکه در حوزه صنعت برق تاکنون اقدامات بسیاری انجام شده است اما هنوز شاهد وقوع حوادث هستیم یادآور شد: بر اساس آمار در چندسال اخیر ۶۹ درصد حوادث ناشی از کار در کشور کاهش یافته است اما باز هم شاهد حوادث هستیم.

مزینی آموزش را سرلوحه کار عنوان کرد و اظهار داشت: خوشبختانه در صنعت برق خراسان جنوبی به این امر توجه بسیاری شده است، همچنین تامین لوازم ایمنی و ابزار کار بسیار مناسب و بهبود یافته است و عایق سازی ابزار کار و شبکه انجام شده است.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد حوادث به نیروی انسانی و ۱۰ درصد به ابزار و دیگر مسائل برمی گردد افزود: آنچه باعث بروز حوادث شده است ماهیت مسائل ایمنی اعم از غفلت است.

مدیرعامل سابق شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی یادآور شد: در بحث کاهش حوادث باید بحث آموزش را جدی بگیریم و به عنوان هزینه به آن نگاه نکنیم، بلکه در این حوزه سرمایه گذاری کنیم که خوشبختانه در صنعت برق خراسان جنوبی شاهد تحقق این امر هستیم.

مزینی با بیان اینکه باید آموزش های که منجر به یادگیری می شود را تقویت کنیم اظهار داشت: همچنین سرپرستان باید بحث ایمنی را جدی بگیرند زیرا نبود سرپرست یک ضعف است بنابراین اطاعت پذیری از سرپرست در بحث های ایمنی باید نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه سرپرستان باید وظیفه خود را به درستی انجام دهند و با افراد برخورد جدی داشته باشند افزود: همچنین در شروع ساعت کاری باید جلسات کوتاه ایمنی برگزار شود.

مدیرعامل سابق شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی یکی از نقص های دیگر در حوادث به وقوع پیوسته را بحث تفهیم کار عنوان کرد و گفت: عدم تفهیم کار به افراد گروه باعث بروز حوادث جدی می شود.

مزینی با تاکید بر اصل تفهیم کار بیان کرد: تا سرپرست به اصل تفهیم کار مطمئن نشده است نباید اجازه کار به گروه را صادر کند زیرا عدم تفهیم سبب بروز حوادث جدی می شود.

وی با بیان اینکه تخصیص منابع، خرید و تامین تجهیزات باید کنترل شود خاطرنشان کرد: خوشبختانه تاکنون در این راستا گام های خوبی برداشته شده است اما باز هم باید سعی شود از ابزاری که می تواند باعث سرعت بخشیدن و عدم خستگی پرسنل اجرایی شود استفاده کرد.

مدیرعامل سابق شرکت توزیع برق استان خراسان رضوی افزود: در این راستا یکی از عوامل خوبی که می تواند کمک کند وجود یک سیستم مدیریتی و الزامات آن است.

مزینی به سیستم جامع HSE اشاره کرد و اظهار داشت: باید الزامات سیستم مدیریتی را جدی بگیریم و خود را با داشتن سیستم ایمنی مدیریتی محدود کنیم تا هر گامی که بر می داریم از ایمنی غافل نشویم.

وی تصریح کرد: در بحث سیستم ایمنی یکی از مسائل مهم در سیستم HSE بحث زیست محیطی است، یعنی در کنار بحث ایمنی و بهداشت بحث زیست محیطی نیز مدنظر قرار گرفته است زیرا بحث های زیست محیطی به عنوان مسیر توسعه پایدار در جهان حرف نخست را می زنند.

 
تعداد بازدید : 844
زمان انتشار : 1398/02/11

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


8 + 19 =
   
   

کلیه حقوق این وبسایت متعلق به شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی می باشد
استفاده از مطالب با ذکر منبع مجاز است

Power by : RAAKCMS