EN
شعار سال

راه کارهای عملی جهت کاهش مصرف روشنائی در بخش عمومی


با توجه به مصرف زیاد انرژی الکتریکی که در بخش روشنایی و در ساعات اوج بار صورت میگیرد ، میتوان با رعایت راهکارهای بهینه سازی ، در کاهش مصرف انرژی این بخش مؤثر بود :
1- جایگزینی لامپهای پر مصرف با لامپهایLED و کم مصرف ( جایگزینی لامپهای پر مصرف مدادی - قلمی – پروژکتورهای پر مصرف -متال هالید - هالوژن –لامپهای رشته ای و فلورسنت T12 وT10 با لامپهای کم مصرف ، پر بازده ،LED و
فلورسنت نوع T5 و T8 ) ،استفاده از لامپهای کم مصرف تاثیر بسیار زیادی در کاهش مصرف برق ایجاد میکند . با توجه به اینکه بازده نوری لامپهای کم مصرف تقریبا 5 برابر لامپهای
رشته ای است ، ( نوردهی یک لامپ 20 وات کم مصرف ، معادل یک لامپ 100 وات رشته ای معمولی و میزان نوردهی یک لامپ کم مصرف 11 وات معادل لامپ 60 وات معمولی است )
و نیز به علت یکنواختی کامل نور CFL چشم خستگی کمتری نسبت به لامپهای رشته ای احساس میکند. در حال حاضر قیمت لامپهای کم مصرف از لامپهای رشته ای معـادل آن بیشتر
اسـت، در عوض ، مصرف کم ، راندمان بالا و عمر بیشتر این لامپها در مقایسه با لامپهای رشته ای معمولی ( طول عمر لامپ رشته ای 1000 ساعت و طول عمر لامپ کم مصرف 8000
ساعت می باشد . ) باعث سوق یافتن مصرف کنندگان به استفاده از این لامپها گردیده است .
2- رنگ های روشن باز تابش نور را افزایش می دهد سعی کنیم در رنگ آمیزی دیوارها ، سقف و دکوراتیو منزل و واحد تجاری از رنگهای روشن استفاده کنیم .
3- گرد و خاک موجود در محیط از میزان بهره نوری لامپها می کاهد ، تمیز کردن منظم لامپها سبب می گردد تا نوردهی بهتری داشته باشند .
4- در ساعات اوج مصرف ، خاموش کردن لامپهای اضافی باعث می شود که کلیه مشترکین از برق مطمئن برخوردار گردند.

5- در تزئینات ساختمانی ( سقف کاذب ، نورپردازیها و ... ) از لامپهای LED استفاده
6- سعی شود فضا هائی که مورد استفاده قرار نمی گیرند ، روشن نمانند . همچنین سعی شود از روشنائی تجملی بیش از حد ، پرهیز گردد .
7- چون بیش از 90 درصد برق مصرفی در لامپهای رشته ای به گرما تبدیل می شود ، استفاده از این لامپها در تابستان باعث افزایش دمای محیط شده و نیاز به سیستم خنک کننده را افزایش می دهد.
9- درمحل هایی از محیط کار که نور بیشتری مورد نیاز است ، به جای افزایش لامپها در محیط ، ازچراغهای موضعی و رومیزی استفاده گردد.
- استفاده از سنسورهای حضور در راه پله ها و محوطه

و از تعدد لامپها خودداری شود .
12- توصیه میشود لامپهای کم مصرف در قابهای بسته مورد استفاده قرار نگیرند.مدیریت مصرف در ساختمانهای اداری و تجاری

برای اینکه قادر باشید کارایی انرژی مصرفی ساختمان خود را بهبود بخشید، ابتدا باید بدانید که در چه وضعیتی از نظر انرژی قرار دارید . به این منظور ساده ترین راه آن است که صورت حساب انواع انرژی ها ی مصرفی شامل گاز و برق را در طول یکسال جمع آوری کنید . واحد تمام حامل های انرژی را به کیلو وات ساعت تبدیل کرده ( هر یک متر مکعب گاز طبیعی معادل تقریبا 10.5 کیلو وات ساعت ) و با هم جمع کنید. مقدار بدست آمده را بر مقدار زیر بنای ساختمان تقسیم کنید تا مقدار انرژی مصرفی به ازای هر متر مربع از ساختمان بدست آید . حال نتیجه را با اطلاعات ذیل مقایسه نمایید:

· اگر انرژی مصرفی سالانه کمتر از 100 کیلو وات ساعت بر متر مربع باشد در وضعیت بسیار خوبی قرار دارید.

· اگر انرژی مصرفی سالانه بین 100 تا 200 کیلو وات ساعت بر متر مربع باشد در وضعیت قابل قبولی قرار دارید.

· اگر انرژی مصرفی سالانه بین 200 تا 300 کیلو وات ساعت بر متر مربع باشد ساختمان دارای مشکلاتی است که با تلاش و کنترل آن قادر به اصلاح آن خواهید بود.

· اگر انرژی مصرفی سالانه بین 300 تا 400 کیلو وات ساعت بر متر مربع باشد مشکلات بهره وری ساختمان بسیار اساسی است .

· اگر انرژی مصرفی سالانه کمتر از 100 کیلو وات ساعت بر
تاریخ ایجاد صفحه : 1399/04/15

تاریخ بروز رسانی صفحه : 1401/04/07

تعداد بازدید: 152

افراد کم توان